Murata Electronics North America GJM1555C1H8R9BB01D
GJM1555C1H8R9BB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H8R9BB01D
Brief Description
CAP CER 8.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H8R9BB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H8R9BB01D
QUANTITY
GJM1555C1H8R9BB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H8R9BB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H8R9BB01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H8R9BB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H8R9BB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H8R9BB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H8R9BB01D
RES 4.7 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 10MA 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Header 2 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SW, ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf