Murata Electronics North America GJM1555C1H9R4DB01D
GJM1555C1H9R4DB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H9R4DB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H9R4DB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H9R4DB01D
QUANTITY
GJM1555C1H9R4DB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H9R4DB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H9R4DB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H9R4DB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H9R4DB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H9R4DB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H9R4DB01D
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A SC63 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA USC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN HDR 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SECURITY ROUTER IND 3G HSPA+ datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf