Murata Electronics North America GJM1555C1HR20BB01D
GJM1555C1HR20BB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1HR20BB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1HR20BB01D.pdf
Availability of GJM1555C1HR20BB01D
QUANTITY
GJM1555C1HR20BB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1HR20BB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1HR20BB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1HR20BB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1HR20BB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1HR20BB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1HR20BB01D
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 65MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.5K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf