Murata Electronics North America GJM1555C1HR50WB01D
GJM1555C1HR50WB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1HR50WB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1HR50WB01D.pdf
Availability of GJM1555C1HR50WB01D
QUANTITY
GJM1555C1HR50WB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1HR50WB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1HR50WB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1HR50WB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1HR50WB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1HR50WB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1HR50WB01D
JUMPER-H1507TR/A3048B/X 6" datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 4V SC70-3 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8"L X 4.8"W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 0.068 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 3.3V 5NS 100-LBGA datasheet.pdf