Sprague Goodman GKG3R066-07
GKG3R066-07 picture photo
Mfg. Part Number
GKG3R066-07
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIMMER 1.4-3PF 100V SMD
Datasheet Download
GKG3R066-07.pdf
Availability of GKG3R066-07
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GKG3R066-07 Order Process
Ship out your order
Specifications of GKG3R066-07
Internal Part NumberEIS-GKG3R066-07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesSURFTRIM® GKG
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance Range1.4 ~ 3pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated100V
Size / DimensionRectangular - 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GKG3R066-07
Related LinksGKG3R, GKG3R066-07 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GKG3R066-07 Details Description
Related parts for GKG3R066-07
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 30POS 2.5MM datasheet.pdf
RES 150K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.26M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
INTERFACE MODULE VIP-3/SC/RJ45 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf