GeneSiC Semiconductor GKR130/14
GKR130/14 picture photo
Mfg. Part Number
GKR130/14
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 165A DO205
Datasheet Download
GKR130/14.pdf
Availability of GKR130/14
QUANTITY
GKR130/14 Order Process
Ship out your order
Specifications of GKR130/14
Internal Part NumberEIS-GKR130/14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io)165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 60A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr22mA @ 1400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GKR130/14
Related LinksGKR1, GKR130/14 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
GKR130/14 Details Description
Related parts for GKR130/14
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 5.6K OHM 10SIP datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.2KV 3A SOD64 datasheet.pdf