| Internal Part Number | EIS-GL135F35CET | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Crystals | |
| Series | ATSSMGL | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | MHz Crystal | |
| Frequency | 13.5MHz | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Frequency Tolerance | ±30ppm | |
| Load Capacitance | 20pF | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 Ohm | |
| Operating Mode | Fundamental | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | HC49/US | |
| Size / Dimension | 0.461" L x 0.197" W (11.70mm x 5.00mm) | |
| Height | 0.142" (3.60mm) | |