Matrix Orbital GLK24064-16-1U-TC-VPT-E
GLK24064-16-1U-TC-VPT-E picture photo
Mfg. Part Number
GLK24064-16-1U-TC-VPT-E
Brief Description
LCD DISPLAY - 240X64 MULT COLOR
Datasheet Download
GLK24064-16-1U-TC-VPT-E.pdf
Availability of GLK24064-16-1U-TC-VPT-E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GLK24064-16-1U-TC-VPT-E Order Process
Ship out your order
Specifications of GLK24064-16-1U-TC-VPT-E
Internal Part NumberEIS-GLK24064-16-1U-TC-VPT-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGLK24064-16-1U Devices 08/Feb/2013
PCN Design/SpecificationMO VPT Module 16/Aug/2010
24064-16-1U-FGW Backlight Resistor 20/Oct/2010
Diagonal Screen Size-
Viewing Area98.00mm W x 28.40mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels240 x 64
InterfaceI²C, RS232, TTL
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background ColorBlack
Dot Size0.36mm W x 0.36mm H
Dot Pitch0.39mm W x 0.39mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GLK24064-16-1U-TC-VPT-E
Related LinksGLK24064-16, GLK24064-16-1U-TC-VPT-E Datasheet, Matrix Orbital Distributor
GLK24064-16-1U-TC-VPT-E Details Description
Related parts for GLK24064-16-1U-TC-VPT-E
JUMPER-H1507TR/A3048N/H1505TR12" datasheet.pdf
RES 107K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 200VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
PNEUM VALVE SOLND 24VAC OVERRIDE datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 310VAC datasheet.pdf