SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GLM110-12
GLM110-12 picture photo
Mfg. Part Number
GLM110-12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 75W
Datasheet Download
GLM110-12.pdf
Availability of GLM110-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GLM110-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of GLM110-12
Internal Part NumberEIS-GLM110-12
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGLM110
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts)75W (110W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency85%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.30" H (177.8mm x 108.0mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE, CSA, TUV, UR
Power (Watts) - Max75W (110W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GLM110-12
GLM110-12 Details Description
Related parts for GLM110-12
CONN PLUG 26POS DOUBLE CRIMP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 65MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
DUAL OUTPUT LCD BIAS 20WQFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf