SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GLM75-24G
GLM75-24G picture photo
Mfg. Part Number
GLM75-24G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 75W
Datasheet Download
GLM75-24G.pdf
Availability of GLM75-24G
QUANTITY
GLM75-24G Order Process
Ship out your order
Specifications of GLM75-24G
Internal Part NumberEIS-GLM75-24G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Standard Package15
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGLM75
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.1A
Power (Watts)75W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency78%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.30" H (177.8mm x 108.0mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GLM75-24G
GLM75-24G Details Description
Related parts for GLM75-24G
IC FLASH 2MBIT 150NS 52PQFP datasheet.pdf
BRACKT CHASS SUPPRT 28X3.73"PAIR datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 3A D2PAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 560V 7.6A TO-262 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 96.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
VERSAFLEX-3/8-0-SP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4TDFN datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT datasheet.pdf
Multichannel 96 kHz Codec IC datasheet.pdf