Sullins Connector Solutions GMA14DTBI
GMA14DTBI picture photo
Mfg. Part Number
GMA14DTBI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
GMA14DTBI.pdf
Availability of GMA14DTBI
QUANTITY
GMA14DTBI Order Process
Ship out your order
Specifications of GMA14DTBI
Internal Part NumberEIS-GMA14DTBI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row14
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMA14DTBI
Related LinksGMA1, GMA14DTBI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMA14DTBI Details Description
Related parts for GMA14DTBI
GROMMET 0.252" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf