Sullins Connector Solutions GMA50DTMD
GMA50DTMD picture photo
Mfg. Part Number
GMA50DTMD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD
Datasheet Download
GMA50DTMD.pdf
Availability of GMA50DTMD
QUANTITY
GMA50DTMD Order Process
Ship out your order
Specifications of GMA50DTMD
Internal Part NumberEIS-GMA50DTMD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMA50DTMD
Related LinksGMA5, GMA50DTMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMA50DTMD Details Description
Related parts for GMA50DTMD
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
RES 13.0 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE END datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf