Sullins Connector Solutions GMC18DRAS
GMC18DRAS picture photo
Mfg. Part Number
GMC18DRAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
GMC18DRAS.pdf
Availability of GMC18DRAS
QUANTITY
GMC18DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC18DRAS
Internal Part NumberEIS-GMC18DRAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC18DRAS
Related LinksGMC1, GMC18DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMC18DRAS Details Description
Related parts for GMC18DRAS
CONN RCA JACK 2X3 WHT/YEL datasheet.pdf
CONN CAP DSUB15 FOR PLUG datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 100V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RDL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HANDLE OUTSIDE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 1206 datasheet.pdf
3 V to 5 V Single Supply, 200 kSPS 12-Bit Sampling ADCs IC datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf