Sullins Connector Solutions GMC19DREN
GMC19DREN picture photo
Mfg. Part Number
GMC19DREN
Brief Description
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET
Datasheet Download
GMC19DREN.pdf
Availability of GMC19DREN
QUANTITY
GMC19DREN Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC19DREN
Internal Part NumberEIS-GMC19DREN
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row19
Number of Positions38
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC19DREN
Related LinksGMC1, GMC19DREN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMC19DREN Details Description
Related parts for GMC19DREN
IC DSP CONTROLLER 32BIT 400 BGA datasheet.pdf
PANEL SIDE 79X20X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE KIT 6POS D-3700 datasheet.pdf
RECT BRIDGE CELL 1000V 5A RS5 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 11.05MM datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 44 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 20V SOD323 datasheet.pdf