Sullins Connector Solutions GMC22DRTI-S734
GMC22DRTI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GMC22DRTI-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GMC22DRTI-S734.pdf
Availability of GMC22DRTI-S734
QUANTITY
GMC22DRTI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC22DRTI-S734
Internal Part NumberEIS-GMC22DRTI-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC22DRTI-S734
Related LinksGMC22DR, GMC22DRTI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMC22DRTI-S734 Details Description
Related parts for GMC22DRTI-S734
THERMISTOR PTC 30V 1.2 OHM 10% datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/16" datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 NF 20% 400VDC datasheet.pdf