Sullins Connector Solutions GMC25DRAS
GMC25DRAS picture photo
Mfg. Part Number
GMC25DRAS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
GMC25DRAS.pdf
Availability of GMC25DRAS
QUANTITY
GMC25DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC25DRAS
Internal Part NumberEIS-GMC25DRAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC25DRAS
Related LinksGMC2, GMC25DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMC25DRAS Details Description
Related parts for GMC25DRAS
FUSE BRD MNT 1.5A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IND.REC RED 24DEC LED CLM TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM T/H datasheet.pdf