Sullins Connector Solutions GMC26DRTS-S93
GMC26DRTS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
GMC26DRTS-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GMC26DRTS-S93.pdf
Availability of GMC26DRTS-S93
QUANTITY
GMC26DRTS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC26DRTS-S93
Internal Part NumberEIS-GMC26DRTS-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row26
Number of Positions52
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC26DRTS-S93
Related LinksGMC26D, GMC26DRTS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMC26DRTS-S93 Details Description
Related parts for GMC26DRTS-S93
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 4SLOT 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
HDM PRESSFIT DC STACKING MODULE datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf