Sullins Connector Solutions GMC50DREF
GMC50DREF picture photo
Mfg. Part Number
GMC50DREF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET
Datasheet Download
GMC50DREF.pdf
Availability of GMC50DREF
QUANTITY
GMC50DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC50DREF
Internal Part NumberEIS-GMC50DREF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC50DREF
Related LinksGMC5, GMC50DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMC50DREF Details Description
Related parts for GMC50DREF
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
OSC VCO 482-498MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS R/A .050" GLD datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 50W DO5 datasheet.pdf