Sullins Connector Solutions GMC50DRST-S273
GMC50DRST-S273 picture photo
Mfg. Part Number
GMC50DRST-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GMC50DRST-S273.pdf
Availability of GMC50DRST-S273
QUANTITY
GMC50DRST-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMC50DRST-S273
Internal Part NumberEIS-GMC50DRST-S273
Series-
PackagingTray
Number of Positions100
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMC50DRST-S273
Related LinksGMC50DR, GMC50DRST-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMC50DRST-S273 Details Description
Related parts for GMC50DRST-S273
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC MOSFET PWR SW SGL 12A TO220-3 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 350MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 6W 12VIN-5VOUT T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 50A TO-263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RHT-9100 HAND TOOL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf