Sprague Goodman GMD40200
GMD40200 picture photo
Mfg. Part Number
GMD40200
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 10-80PF 175V THRU HOLE
Datasheet Download
GMD40200.pdf
Availability of GMD40200
QUANTITY
GMD40200 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMD40200
Internal Part NumberEIS-GMD40200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesGMD
PackagingBulk
Capacitance Range10 ~ 80pF
Adjustment TypeSide Adjustment
Voltage - Rated175V
Size / Dimension0.531" L x 0.375" W (13.50mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMD40200
Related LinksGMD4, GMD40200 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GMD40200 Details Description
Related parts for GMD40200
SWITCH SNAP MINI HINGE SILV 30V datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9-BIT ECL 28-PLCC datasheet.pdf
IGBT 300V 90A 219W TO3P datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LMK02000 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf