Sprague Goodman GMD40500
GMD40500 picture photo
Mfg. Part Number
GMD40500
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 75-380PF 175V THRU HOLE
Datasheet Download
GMD40500.pdf
Availability of GMD40500
QUANTITY
GMD40500 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMD40500
Internal Part NumberEIS-GMD40500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesGMD
PackagingBulk
Capacitance Range75 ~ 380pF
Adjustment TypeSide Adjustment
Voltage - Rated175V
Size / Dimension0.531" L x 0.375" W (13.50mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMD40500
Related LinksGMD4, GMD40500 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GMD40500 Details Description
Related parts for GMD40500
CBL CLAMP FLAT W/ARROW .98" datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8CDIP datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 15A 240VAC PCB datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
RESISTOR METAL FILM 1W 402 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.3A 208 MOHM datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 20LCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf