Sprague Goodman GME10401
GME10401 picture photo
Mfg. Part Number
GME10401
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 115-550PF 250V PNL MNT
Datasheet Download
GME10401.pdf
Availability of GME10401
QUANTITY
GME10401 Order Process
Ship out your order
Specifications of GME10401
Internal Part NumberEIS-GME10401
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesGME
PackagingBulk
Capacitance Range115 ~ 550pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated250V
Size / Dimension0.937" L x 0.874" W (23.80mm x 22.20mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.13mm)
Mounting TypePanel Mount
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GME10401
Related LinksGME1, GME10401 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GME10401 Details Description
Related parts for GME10401
IC SWITCH N-CH HI SIDE TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
PJ50 JUNIOR DUTY FLEX EYE 8" datasheet.pdf
TVS DIODE 42VWM 75.6VC AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf