Taiyo Yuden GMK212BJ105KGHT
GMK212BJ105KGHT picture photo
Mfg. Part Number
GMK212BJ105KGHT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 35V X5R 0805
Datasheet Download
GMK212BJ105KGHT.pdf
Availability of GMK212BJ105KGHT
QUANTITY
GMK212BJ105KGHT Order Process
Ship out your order
Specifications of GMK212BJ105KGHT
Internal Part NumberEIS-GMK212BJ105KGHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMultilayer Chip Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMK212BJ105KGHT
Related LinksGMK212B, GMK212BJ105KGHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
GMK212BJ105KGHT Details Description
Related parts for GMK212BJ105KGHT
MOSFET N-CH 150V 18A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 300MHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 3.74M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
ANGLED PWR DIST BOX 15A/125V datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf