Taiyo Yuden GMK212BJ105KGHT
GMK212BJ105KGHT picture photo
Mfg. Part Number
GMK212BJ105KGHT
Brief Description
CAP CER 1UF 35V X5R 0805
Datasheet Download
GMK212BJ105KGHT.pdf
Availability of GMK212BJ105KGHT
QUANTITY
GMK212BJ105KGHT Order Process
Ship out your order
Specifications of GMK212BJ105KGHT
Internal Part NumberEIS-GMK212BJ105KGHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMultilayer Chip Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMK212BJ105KGHT
Related LinksGMK212B, GMK212BJ105KGHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
GMK212BJ105KGHT Details Description
Related parts for GMK212BJ105KGHT
FILTER LINE 45UH 15A HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
C/A 900BUF SM LC TO SC .068 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 14MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BAROMETER datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.9A 39.6 MOHM datasheet.pdf