Taiyo Yuden GMK212BJ474MG-T
GMK212BJ474MG-T picture photo
Mfg. Part Number
GMK212BJ474MG-T
Brief Description
CAP CER 0.47UF 35V X5R 0805
Datasheet Download
GMK212BJ474MG-T.pdf
Availability of GMK212BJ474MG-T
QUANTITY
GMK212BJ474MG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of GMK212BJ474MG-T
Internal Part NumberEIS-GMK212BJ474MG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMK212BJ474MG-T
Related LinksGMK212B, GMK212BJ474MG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
GMK212BJ474MG-T Details Description
Related parts for GMK212BJ474MG-T
IC PSRAM 16MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
RES 120 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
PANEL STEEL 22.2X10.2" WHT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.00MM 10POS ORN datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf