Taiyo Yuden GMK212SD273JG-T
GMK212SD273JG-T picture photo
Mfg. Part Number
GMK212SD273JG-T
Brief Description
CAP CER 0.027UF 35V 0805
Datasheet Download
GMK212SD273JG-T.pdf
Availability of GMK212SD273JG-T
QUANTITY
GMK212SD273JG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of GMK212SD273JG-T
Internal Part NumberEIS-GMK212SD273JG-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCFCAP™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
Temperature Coefficient-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Distortion
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMK212SD273JG-T
Related LinksGMK212S, GMK212SD273JG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
GMK212SD273JG-T Details Description
Related parts for GMK212SD273JG-T
RES SMD 150K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.4A 48 MOHM SMD datasheet.pdf