Taiyo Yuden GMK316B7105KL-T
GMK316B7105KL-T picture photo
Mfg. Part Number
GMK316B7105KL-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
GMK316B7105KL-T.pdf
Availability of GMK316B7105KL-T
QUANTITY
GMK316B7105KL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of GMK316B7105KL-T
Internal Part NumberEIS-GMK316B7105KL-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMK316B7105KL-T
Related LinksGMK316B, GMK316B7105KL-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
GMK316B7105KL-T Details Description
Related parts for GMK316B7105KL-T
PANEL ALUMINUM 19" METALLIC GRAY datasheet.pdf
SWITCH DIP EXT UNSEAL 3POS 30V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
508 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf
CAP FILM 18UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf