Taiyo Yuden GMK316F475ZG-T
GMK316F475ZG-T picture photo
Mfg. Part Number
GMK316F475ZG-T
Brief Description
CAP CER 4.7UF 35V Y5V 1206
Datasheet Download
GMK316F475ZG-T.pdf
Availability of GMK316F475ZG-T
QUANTITY
GMK316F475ZG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of GMK316F475ZG-T
Internal Part NumberEIS-GMK316F475ZG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMK316F475ZG-T
Related LinksGMK316F, GMK316F475ZG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
GMK316F475ZG-T Details Description
Related parts for GMK316F475ZG-T
MOSFET N-CH 100V 4.3A I-PAK datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY MED 1A QC 2POS PNL datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X6S 0603 datasheet.pdf