Sullins Connector Solutions GMM08DSEF-S13
GMM08DSEF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GMM08DSEF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GMM08DSEF-S13.pdf
Availability of GMM08DSEF-S13
QUANTITY
GMM08DSEF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM08DSEF-S13
Internal Part NumberEIS-GMM08DSEF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row8
Number of Positions16
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM08DSEF-S13
Related LinksGMM08D, GMM08DSEF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM08DSEF-S13 Details Description
Related parts for GMM08DSEF-S13
CAP FILM 1000PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CHARGE PUMP SIM CARD 8UMAX datasheet.pdf
42.5MMHS ASSY ULTEM C datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80 datasheet.pdf