Sullins Connector Solutions GMM15DSAS
GMM15DSAS picture photo
Mfg. Part Number
GMM15DSAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GMM15DSAS.pdf
Availability of GMM15DSAS
QUANTITY
GMM15DSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM15DSAS
Internal Part NumberEIS-GMM15DSAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM15DSAS
Related LinksGMM1, GMM15DSAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM15DSAS Details Description
Related parts for GMM15DSAS
IDC CABLE - MPL16K/MC16M/MPL16K datasheet.pdf
SWITCH KNOB MOM 2POS SPST BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 239MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 GRN 28X6" datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 55MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT CE BLK 22 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A datasheet.pdf