Sullins Connector Solutions GMM22DRAH
GMM22DRAH picture photo
Mfg. Part Number
GMM22DRAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GMM22DRAH.pdf
Availability of GMM22DRAH
QUANTITY
GMM22DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM22DRAH
Internal Part NumberEIS-GMM22DRAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM22DRAH
Related LinksGMM2, GMM22DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM22DRAH Details Description
Related parts for GMM22DRAH
RES 22 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5.6A 8-SOIC datasheet.pdf
LED MODULE 3POS YLW IP67 CLEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR 15A 1PH RNDM 480 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf