Sullins Connector Solutions GMM25DRKH-S13
GMM25DRKH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GMM25DRKH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GMM25DRKH-S13.pdf
Availability of GMM25DRKH-S13
QUANTITY
GMM25DRKH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM25DRKH-S13
Internal Part NumberEIS-GMM25DRKH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM25DRKH-S13
Related LinksGMM25D, GMM25DRKH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM25DRKH-S13 Details Description
Related parts for GMM25DRKH-S13
RES 820K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OUTLET CENTER SNAP ON FP WHITE datasheet.pdf
PROCESSOR MOD PIC16C717/770/771 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 5.1VOUT DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 18.67MM datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR EDGELINE datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT/STDF GFLF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf