Sullins Connector Solutions GMM28DREH
GMM28DREH picture photo
Mfg. Part Number
GMM28DREH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET
Datasheet Download
GMM28DREH.pdf
Availability of GMM28DREH
QUANTITY
GMM28DREH Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM28DREH
Internal Part NumberEIS-GMM28DREH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM28DREH
Related LinksGMM2, GMM28DREH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM28DREH Details Description
Related parts for GMM28DREH
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN SPRING 72POS DUAL .137 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 160 MOHM datasheet.pdf