Sullins Connector Solutions GMM28DTKD-S288
GMM28DTKD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GMM28DTKD-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GMM28DTKD-S288.pdf
Availability of GMM28DTKD-S288
QUANTITY
GMM28DTKD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM28DTKD-S288
Internal Part NumberEIS-GMM28DTKD-S288
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM28DTKD-S288
Related LinksGMM28DT, GMM28DTKD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM28DTKD-S288 Details Description
Related parts for GMM28DTKD-S288
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 390MA 460 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
D4GL-4HFA-A-NPT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf