Sullins Connector Solutions GMM36DTMD-S189
GMM36DTMD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GMM36DTMD-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GMM36DTMD-S189.pdf
Availability of GMM36DTMD-S189
QUANTITY
GMM36DTMD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMM36DTMD-S189
Internal Part NumberEIS-GMM36DTMD-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMM36DTMD-S189
Related LinksGMM36DT, GMM36DTMD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GMM36DTMD-S189 Details Description
Related parts for GMM36DTMD-S189
CONN HEADER .100 14POS R/A SHRD datasheet.pdf
LOCKING CAP FOR LC ADAPTERS datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V Y5U datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 60VC SOD882 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf