Crouzet GN350ASR
GN350ASR picture photo
Mfg. Part Number
GN350ASR
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR GN3 3-PHASE 50A 180-280VAC
Datasheet Download
GN350ASR.pdf
Availability of GN350ASR
QUANTITY
GN350ASR Order Process
Ship out your order
Specifications of GN350ASR
Internal Part NumberEIS-GN350ASR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesGN3
PackagingBulk
Circuit3PST (3 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current50A
Voltage - Input180 ~ 280VAC
Voltage - Load48 ~ 530 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / Case-
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GN350ASR
Related LinksGN35, GN350ASR Datasheet, Crouzet Distributor
GN350ASR Details Description
Related parts for GN350ASR
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 5% 1411 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 115MA SOT23 datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 305VC DO214AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf