Murata Electronics North America GNM212R61A225ME16D
GNM212R61A225ME16D picture photo
Mfg. Part Number
GNM212R61A225ME16D
Manufacturer
Product Category
Capacitor Arrays
Brief Description
CAP ARRAY 2.2UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
GNM212R61A225ME16D.pdf
Availability of GNM212R61A225ME16D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GNM212R61A225ME16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GNM212R61A225ME16D
Internal Part NumberEIS-GNM212R61A225ME16D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCapacitor Arrays
SeriesGNM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors2
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.94mm)
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GNM212R61A225ME16D
Related LinksGNM212R61, GNM212R61A225ME16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GNM212R61A225ME16D Details Description
Related parts for GNM212R61A225ME16D
IC UART DUAL W/FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 2PR SHLD 300V datasheet.pdf