Crouzet GNR10DHZ
GNR10DHZ picture photo
Mfg. Part Number
GNR10DHZ
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 10A HEATSINK DC IN 32V
Datasheet Download
GNR10DHZ.pdf
Availability of GNR10DHZ
QUANTITY
GNR10DHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of GNR10DHZ
Internal Part NumberEIS-GNR10DHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesGNR
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current10A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GNR10DHZ
Related LinksGNR1, GNR10DHZ Datasheet, Crouzet Distributor
GNR10DHZ Details Description
Related parts for GNR10DHZ
CONN SOCKET 22-28 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SC59 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 18POS 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf