| Internal Part Number | EIS-GNR20DHR | |
| Other Related Documents | Declaration of Conformity | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Relays | |
| Family | Solid State Relays | |
| Series | GNR | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) | |
| Output Type | AC | |
| On-State Resistance | - | |
| Load Current | 20A | |
| Voltage - Input | 4 ~ 32VDC | |
| Voltage - Load | 48 ~ 600 V | |
| Mounting Type | DIN Rail | |
| Termination Style | Screw Terminal | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | - | |
| Relay Type | Relay | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | GNR20DHR | |
| Related Links | GNR2, GNR20DHR Datasheet, Crouzet Distributor | |
 | 4301.2814.01 | FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL | datasheet.pdf | |
 | 306-028-526-101 | CONN CARD EDGE 28POS .156 GREEN | datasheet.pdf | |