Crouzet GNR45DCZ
GNR45DCZ picture photo
Mfg. Part Number
GNR45DCZ
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR GNR 45MM 480VAC
Datasheet Download
GNR45DCZ.pdf
Availability of GNR45DCZ
QUANTITY
GNR45DCZ Order Process
Ship out your order
Specifications of GNR45DCZ
Internal Part NumberEIS-GNR45DCZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesGNR
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current45A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 600 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GNR45DCZ
Related LinksGNR4, GNR45DCZ Datasheet, Crouzet Distributor
GNR45DCZ Details Description
Related parts for GNR45DCZ
RES SMD 357 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1600V TO240AA datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 24POS SKT datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M2 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 103 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 160VDC datasheet.pdf