Vishay Semiconductor/Diodes Division GP02-30-E3/73
GP02-30-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GP02-30-E3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 3KV 250MA DO204
Datasheet Download
GP02-30-E3/73.pdf
Availability of GP02-30-E3/73
QUANTITY
GP02-30-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP02-30-E3/73
Internal Part NumberEIS-GP02-30-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)3000V (3kV)
Current - Average Rectified (Io)250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP02-30-E3/73
Related LinksGP02-3, GP02-30-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP02-30-E3/73 Details Description
Related parts for GP02-30-E3/73
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC UART SGL I2C/SPI 24HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf