Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10-4003EHM3/54
GP10-4003EHM3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP10-4003EHM3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10-4003EHM3/54.pdf
Availability of GP10-4003EHM3/54
QUANTITY
GP10-4003EHM3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10-4003EHM3/54
Internal Part NumberEIS-GP10-4003EHM3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, Superectifier®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10-4003EHM3/54
Related LinksGP10-400, GP10-4003EHM3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10-4003EHM3/54 Details Description
Related parts for GP10-4003EHM3/54
FIXED IND 22NH 450MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.649 OHM 1% 30W datasheet.pdf
ANT WHISPER 9DBI 36" SMA MALE datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 3.9A 9DSBGA datasheet.pdf