Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10-4005E-E3/73
GP10-4005E-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GP10-4005E-E3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10-4005E-E3/73.pdf
Availability of GP10-4005E-E3/73
QUANTITY
GP10-4005E-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10-4005E-E3/73
Internal Part NumberEIS-GP10-4005E-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10-4005E-E3/73
Related LinksGP10-400, GP10-4005E-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10-4005E-E3/73 Details Description
Related parts for GP10-4005E-E3/73
CAP CER 33PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 7.5M RJP5 - RJP5 PLUG datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
34 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
BUSS OPEN LINK FUSE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
22000UF 10V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf