Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10W-E3/53
GP10W-E3/53 picture photo
Mfg. Part Number
GP10W-E3/53
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10W-E3/53.pdf
Availability of GP10W-E3/53
QUANTITY
GP10W-E3/53 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10W-E3/53
Internal Part NumberEIS-GP10W-E3/53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1500V
Capacitance @ Vr, F5pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10W-E3/53
Related LinksGP10W, GP10W-E3/53 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10W-E3/53 Details Description
Related parts for GP10W-E3/53
CONN SPRING CONT 27 POS .236 SMD datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
TERMINAL,PIDG PVF2 R 12-10 6 datasheet.pdf
CTV 23C 21#20 2#16 SKT J/N REC datasheet.pdf
3P MALE INSERT 10A 250V, UL600V, datasheet.pdf