Vishay Semiconductor/Diodes Division GP10Y-E3/53
GP10Y-E3/53 picture photo
Mfg. Part Number
GP10Y-E3/53
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO204AL
Datasheet Download
GP10Y-E3/53.pdf
Availability of GP10Y-E3/53
QUANTITY
GP10Y-E3/53 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP10Y-E3/53
Internal Part NumberEIS-GP10Y-E3/53
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F5pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP10Y-E3/53
Related LinksGP10Y, GP10Y-E3/53 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP10Y-E3/53 Details Description
Related parts for GP10Y-E3/53
CONN BACKSHELL DB15 METAL PLATED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
FLACHSTE-GEH2,8 6P datasheet.pdf
POWER CABLE (WITH BRAKE) 5M datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3600CPR 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FP0/M--ATM CABLE 1.5M datasheet.pdf
CABLE FLOAT SPDT 10A POLY datasheet.pdf