Bergquist GP1500-0.020-02-0404
GP1500-0.020-02-0404 picture photo
Mfg. Part Number
GP1500-0.020-02-0404
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
THERMAL PAD .020" 4X4" GAPPAD
Datasheet Download
GP1500-0.020-02-0404.pdf
Availability of GP1500-0.020-02-0404
QUANTITY
GP1500-0.020-02-0404 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1500-0.020-02-0404
Internal Part NumberEIS-GP1500-0.020-02-0404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Interface Materials (TIM) Gap Pad
Thermal Interface Materials (TIM) Gap Pad Key Product Characteristics
MSDS Material Safety DatasheetGap Pad 1500 MSDS
RoHS InformationGap Pad 1500 Material Report
Featured ProductGap Pad® 1500
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesGap Pad® 1500
UsageSheet
ShapeSquare
Outline101.60mm x 101.60mm
Thickness0.020" (0.508mm)
MaterialSilicone Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorBlack
Thermal Resistivity-
Thermal Conductivity1.5 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1500-0.020-02-0404
Related LinksGP1500-0.0, GP1500-0.020-02-0404 Datasheet, Bergquist Distributor
GP1500-0.020-02-0404 Details Description
Related parts for GP1500-0.020-02-0404
IC MOTOR CNTRL ON/OFF 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 47.99VC SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.4VC DO15 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Y5V 1206 datasheet.pdf
WINDOW DEEP HINGED 22.19X26.14" datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.013UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf