Bergquist GP1500-0.200-02-0816
GP1500-0.200-02-0816 picture photo
Mfg. Part Number
GP1500-0.200-02-0816
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
THERMAL PAD 8X16" .200" GP1500
Datasheet Download
GP1500-0.200-02-0816.pdf
Availability of GP1500-0.200-02-0816
QUANTITY
GP1500-0.200-02-0816 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1500-0.200-02-0816
Internal Part NumberEIS-GP1500-0.200-02-0816
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Interface Materials (TIM) Gap Pad Key Product Characteristics
MSDS Material Safety DatasheetGap Pad 1500 MSDS
RoHS InformationGap Pad 1500 Material Report
Featured ProductGap Pad® 1500
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesGap Pad® 1500
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline406.40mm x 203.20mm
Thickness0.200" (5.08mm)
MaterialSilicone Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorBlack
Thermal Resistivity-
Thermal Conductivity1.5 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1500-0.200-02-0816
Related LinksGP1500-0.2, GP1500-0.200-02-0816 Datasheet, Bergquist Distributor
GP1500-0.200-02-0816 Details Description
Related parts for GP1500-0.200-02-0816
FILTER SAW 387.5MHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC 8-CH 10BIT SERIAL A/D 20-SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 16SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 4A DO201AD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
IC FPGA 290 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf