Vishay Semiconductor/Diodes Division GP15A-E3/54
GP15A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP15A-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
GP15A-E3/54.pdf
Availability of GP15A-E3/54
QUANTITY
GP15A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP15A-E3/54
Internal Part NumberEIS-GP15A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP15A-E3/54
Related LinksGP15A, GP15A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP15A-E3/54 Details Description
Related parts for GP15A-E3/54
IC INTERFACE RECEIVR QUAD 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 21.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIE PZ 6/5 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf