Vishay Semiconductor/Diodes Division GP15AHE3/54
GP15AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP15AHE3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
GP15AHE3/54.pdf
Availability of GP15AHE3/54
QUANTITY
GP15AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP15AHE3/54
Internal Part NumberEIS-GP15AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP15AHE3/54
Related LinksGP15A, GP15AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP15AHE3/54 Details Description
Related parts for GP15AHE3/54
CABLE SERIAL SC SERIES 96" datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 30V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FML 40A PWR CONTACT PC TAIL STRT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.5% 5W 3637 datasheet.pdf
KIT DEV TOWER METRO JAPAN datasheet.pdf
TRANS NPN 30V TO-92 datasheet.pdf