Vishay Semiconductor/Diodes Division GP15K-E3/54
GP15K-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP15K-E3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
GP15K-E3/54.pdf
Availability of GP15K-E3/54
QUANTITY
GP15K-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP15K-E3/54
Internal Part NumberEIS-GP15K-E3/54
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP15K-E3/54
Related LinksGP15K, GP15K-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP15K-E3/54 Details Description
Related parts for GP15K-E3/54
DIODE PIN PAR 100V 1A MINIPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 950MA 155 MOHM datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR TO263-7 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ISL97646 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ24B M40 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf